Związki z innymi ludźmi są dla nas ważne, ponieważ drugi człowiek jest źródłem wielu złożonych procesów emocjonalnych i poznawczych. Może wzbudzać i redukować pobudzenie fizjologiczne, zaspokajać lub blokować realizację ważnych naszych potrzeb i celów, wspierać albo przeszkadzać w nieprzystępnych sytuacjach, wpływać na samoocenę, modyfikować nasze sądy o rzeczywistości, ukierunkowywać zachowania, czasem atakować i krzywdzić.
Bywa także elementem zadania, które z racji jakiejś roli społecznej, zawodowej czy pozycji w grupie, mamy do zrealizowania. Aczkolwiek inni potrafią nie tylko poprawiać jakość naszego życia, lecz także potrafią ranić i krzywdzić, to jednak wszyscy potrzebujemy kontaktów społecznych i bliskich więzi.
Różnimy się jednak znacznie tym, jak sobie radzimy w relacjach z innymi. W naszej książce demonstrujemy, że to, co dzieje się między ludźmi, jest złożoną mozaiką procesów poznawczych, motywacyjnych i emocjonalnych.
Czasami trudno je od siebie oddzielić, zwłaszczaniejednokrotnie są one samoczynnie uruchomiane i działają poza naszą świadomością. Oddajemy do rąk Czytelników książkę o tym, co wynika z aktualnych badań na temat niektórych form relacji między ludźmi.
Pisaliśmy ją tak,demonstrujene treści były zrozumiałe i interesujące tak dla kolegów po fachu, jak i studentów psychologii, a także innych nauk społecznych oraz dla tych wszelkich, którzy chcą lepiej rozumieć co i dlaczego dzieje się między ludźmi.
prof. Dr hab. Krystyna Skarżyńska Żyjemy z innymi ludźmi. Jesteśmy sobie nawzajem niezwykle niezbędni, ale… pomiędzy ludźmi bywa różnie. Autorki i Autorzy tej monografii w perfekcyjny – ciekawy, kompetentny i pełen naukowej elegancji – sposób, piszą o zróżnicowanych obliczach relacji międzyludzkich.
Przedstawiają wyniki dotychczasowych polskich i światowych analiz, a także prezentują rezultaty najnowszych (z reguły po raz pierwszy publikowanych) badań własnych. Piszą o zaufaniu, wzajemnym wspieraniu się (które może posiadać nie tylko pozytywne skutki), o społecznych konsekwencjach realizowania własnych i cudzych interesów, reagowaniu na oskarżenia w polityce, zachowaniach zadziornych (nastawionych na zdobywanie albo będących reakcjami na prowokację).
Podejmują także tematykę relacji społecznych w wirtualnej rzeczywistości, analizują rolę więzi rodzinnych w przypadku poważnych kryzysów w makroskali. Urozmaicona tematyka monografii, jej oryginalność i aktualność sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem.
z recenzji prof. Dr hab. Eugenii Mandal Książka, choć pisana przez rozmaitych badaczy, ogniskuje się jednak wokół zagadnień związanych z takimi działaniami przejawianymi przez innych ludzi, które (co najmniej implicite) zakładają pewne zainteresowanie podmiotu tymi ludźmi.
Książka jest atrakcyjna poznawczo, korzystnie napisana, lecz ma również walory dydaktyczne. Z recenzji prof. Dr. Hab. Dariusza Dolińskiego