Tom Spotkania z Ossowskim skomponowany jest z kilkunastu studiów dotyczących niewiele znanych albo dotychczas niepodejmowanych tematów w twórczości Ossowskiego i jego kręgu, takich jak inspiracje romantyczne w jego życiu i dziele, socjologia rasizmu czy socjologia religii.
Autorzy korzystali z najróżniejszych źródeł, równocześnie drukowanych pism Ossowskiego, jego dzienników, jak i bogatych materiałów archiwalnych; samo istnienie niektórych dokumentów, np. Wywiadów z powojennych badań nad pamięcią rabacji galicyjskiej, nie było wcześniej znane.
Oryginalność tomu zasadza się także na doborze autorów: są oni zróżnicowani środowiskowo i pokoleniowo, a połowa z nich zadebiutowała w studiach nad kręgiem Ossowskiego. „W kręgu Stanisława Osowskiego" to projekt naukowy, wykonywany przez Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego celami są: dokumentacja dorobku Ossowskiego i jego środowiska, badania nad twórczością i znaczeniem tego kręgu i publikacja niedrukowanych prac uczonego. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.