Procesy społeczno-polityczne i ekonomiczne zachodzące aktualnie w Polsce nie mają już tak radykalnego charakteru jak budowa ustroju demokracji wolnorynkowej i przystąpienie do Unii Europejskiej. Najważniejszym ich aspektem był dokonujący się w ostatnich latach stopniowy wzrost gospodarczy i związana z nim poprawa warunków bytu.
Zbyt wcześnie jest jeszcze na stwierdzenie czy te dwa procesy uległy tylko spowolnieniu, czy wręcz zahamowaniu albo choćby odwróceniu w wyniku ostatniego światowego kryzysu finansowego. Książka przedstawia najbardziej dotąd kompleksową, integrującą najróżniejsze typy obiektywnych i subiektywnych informacji, społeczno-terytorialną "mapę" zróżnicowań warunków życia w Polsce po zakończeniu procesów transformacji ustrojowej i integracji z Unią Europejską.
Analizy szeroko pojętych warunków życia oparte są na ogromnym projekcie badawczym, zrealizowanym przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2007 r., czyli bezpośrednio przed wystąpieniem pierwszych objawów światowego "kryzysu" ekonomicznego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.