Tom studiów opisuje fragment okupowanej przez Niemców Polski. Prezentuje życie i śmierć Żydów w dystrykcie warszawskim, dotyka także skomplikowanego zagadnienia realcji polsko-żydowskich.
Tytuł zbioru studiów o życiu i zagładzie Żydów z dystryktu warszawskiego pożyczyliśmy od Józefa Czechowicza. Pojęcia „prowincja” i „noc” określają w sensie metaforycznym problematykę, jaką zajmuje się oddawany w ręce czytelnika tom. Wskazują na jego podstawowe współrzędne: zainteresowanie tym, co dzieje się na terenach oddalonych od centrum, oraz etyczny rozmiar refleksji nad wojennym spustoszeniem. Poetyckie źródła tytułowej formuły świadczą także o tym, iż pojęcia „prowincja” nie używamy lekceważąco, przeciwnie – chcemy pozbawić je negatywnych konotacji. W prezentowanym tomie studiów chcemy zająć się pewnym regionem okupowanej poprzez Niemców Polski. W tym sensie badania nasze można określić mianem regionalnych. Podstawowym kryterium uwydatniającym region nie jest jednak dla nas geografia, ale historia, choć zbieżność tych dwóch kryteriów jest oczywista. Historycy operują z reguły trzema typami regionów historycznych. Minimalne to obszary prowincji, województw, ziem; średnie to przede wszystkim terytoria państw; obszerne to złożone organizmy polityczne, np. Europa Środkowa czy Ameryka Łacińska.
Przedmiotem naszych badań jest obszar nazywany w nomenklaturze okupacyjnej dystryktem warszawskim. Przyjmujemy jednocześnie okupacyjną terminologię, jak i strukturę administracyjną wprowadzoną poprzez okupanta, aby zaznaczyć, że interesuje nas Polska pod rządami Niemców, Polska zamieniona poprzez Niemców w miejsce represji, prześladowań, eksterminacji.
darmowy fragment: