Jak dowodzą liczne badania, praktykowanie zróżnicowanych technik medytacji wywołuje znaczące zmiany psychologiczne. Zmiany te zależą od rodzaju użytkowanej praktyki. Dlatego pojawia się zasadnicze pytanie: jakie mechanizmy decydują o odmiennej wydajności? Odpowiadając na nie, autor przyjął oryginalną strategię analityczną.
Za punkt wyjścia obrał bowiem wyniki badań, a nie opracowań teoretycznych. Przyjęta poprzez autora strategia pozwoliła nie tylko na wyodrębnienie wspólnego rdzenia medytacji zróżnicowanych praktyk duchowych (m.in.
modlitwy), a także świeckich (m.in. Uważności), ale także na wykazanie ich specyfiki („Wspólny rdzeń i specyfika medytacji"). W konsekwencji zaś umożliwiła ujawnienie tych czynników, które decydują o pozytywnej produktywności, a które ją osłabiają („Co naprawdę działa w medytacji").
„Książka obejmuje nieprzeciętne opracowanie dotyczące modlitwy i medytacji z uwzględnieniem ich aspektu duchowego, psychicznego i neurofizjologicznego. Stanowi ona zatem ważne źródło wiedzy na temat niekiedy konfrontowanych ze sobą wyżej wspomnianych, a zarazem tak widocznych elementów związanych z ludzkim życiem.
Autor odwołując się do bogatej literatury naukowej, demonstruje ich specyfikę, dynamikę i funkcje w życiu indywidualnym i społecznym człowieka" (z recenzji prof. Dr. Hab. Stanisława Głaza) „Nie waham się powiedzieć, że autor dokonał tytanicznej pracy i jak przystało na tak szeroką i wielopoziomową publikację efekt budzi momentami uznanie […].
Ogólną zaletą pozycji, świadczącą o oryginalności tej książki również na tle publikacji będących w obiegu międzynarodowym, jest m.in. Włączenie modlitwy do jej treści […]. Oryginalnym wkładem autora jest też typologia medytacji opierająca się na metodzie przeglądu neurofizjologicznych badań prowadzonych w kontekście perspektywy sieci i teorii grafów, tj.
jak to ujął autor, na neuro-psycho-matematyce". (z recenzji dr. Hab. Pawła Holasa)