Przedmiotem rozprawy jest przyspieszanie (akceleracja) tworzenia zasobów wiedzy, w tym umiejętności, stanowiące konsekwencję działań na rzecz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Obiektem zainteresowań autora są działania w przedsiębiorstwach, a także podmioty tych działań, czyli ludzie lub zespoły ludzi.
W rozdziale pierwszym dokonano syntetycznego przeglądu prezentowanych w literaturze poglądów na temat wiedzy w ujęciu ogólnym. Wprowadzono pojęcie wiedzy w przedsiębiorstwie oraz zaprezentowano temat zarządzania wiedzą, zawężając go do poziomu przedsiębiorstw.
Dokonano rozróżnienia wiedzy w przedsiębiorstwie na wiedzę-zasób i wiedzę-artykuł, a jednocześnie przedstawiono proces przemiany wiedzy z zasobu w produkt (albo w składową produktu). Skupiając się na wiedzy jako zasobie, wyznaczono główne obszary działań podejmowanych aktualnie w przedsiębiorstwach w procesie zarządzania wiedzą postrzeganą jako zasób.
W rozdziale drugim zaprezentowano model zarządzania akceleracją tworzenia zasobów wiedzy w przedsiębiorstwach, opisując jego składowe. Po wstępnej prezentacji modelu przedstawiono podstawowe kategorie, na których jest oparte zarządzanie akceleracją tworzenia zasobów wiedzy w przedsiębiorstwach, i scharakteryzowano jej przesłanki.
Dostrzegając jej procesowy charakter, zaproponowano systematykę procesów akceleracji tworzenia zasobów wiedzy w przedsiębiorstwach. Podczas przygotowywania rozprawy autor prowadził pilotażowe badania, które dotyczyły wstępnego zdiagnozowania wybranych problemów zarządzania akceleracją tworzenia zasobów wiedzy w podmiotach gospodarczych.
Niektóre wyniki tych badań zaprezentowano w podrozdziale 2.5. Potwierdzono widoczność problematyki poruszanej w rozprawie, a równocześnie zaproponowano wstępny model badania zjawiska, jakim jest dotychczas nieidentyfikowane w przedsiębiorstwach w ujęciu systemowym zarządzanie akceleracją tworzenia zasobów wiedzy.
W dalszej części rozdziału zaproponowano model referencyjny tego procesu. W rozdziale trzecim dokonano weryfikacji modelu. W tym celu po jego implementacji zaprezentowano cykl opracowania przykładowego systemu, którego użycie może być pomocne w zarządzaniu akceleracją tworzenia zasobów wiedzy w przedsiębiorstwach.
Jest to „Wielkopolski system monitorowania i prognozowania (WSMiP) dostępu do zasobów wiedzy na regionalnym rynku pracy". Przedstawiono etapy tworzenia systemu ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych badań.
istotne jest, że WSMiP po zaprojektowaniu i walidacji został wdrożony i funkcjonuje w Wielkopolsce od początku 2013 roku. Omówiono także perspektywy jego wykorzystania na szerszą skalę. Rozprawa kończy się podsumowaniem, w którym nawiązano do tez sformułowanych we wstępie, przedstawiono osiągnięte rezultaty oraz zaprezentowano kolejne problemy badawcze i zaproponowano organizację prac na rzecz ich rozwiązywania