linia Biblioteka Zarządcy Dokumentacji powstała jako forma podmiany myśli naukowej na szczególnie aktualny problem, jakim jest współczesna biurowość. W publikacjach niniejszej linii chcemy zmienić dotychczasową wąską optykę postrzegania biurowości jako głównego „producenta" dokumentacji, sięgającą XIX wieku, na postępową, w której biurowość odgrywa inne bardzo ważne role: zarządcy informacją urzędową, wskaźnika efektywności i skuteczności podmiotu, narzędzia budowania jego wizerunku, także marketingowego.
Biblioteka Zarządcy Dokumentacjijest adresowana do wszelkich osób zainteresowanych kwestiami funkcjonowania współczesnej biurowości, a zwłaszcza do badaczy zgłębiających tajniki biurowości klasycznej i progresywnej, zainteresowanych kierunkami ich zmian pod wpływem progresywnych , a także przemian społecznych.
Chcielibyśmy, żeby po książki z naszej kolekcji sięgali archiwiści zaangażowani na stanowiskach związanych z kształtowaniem narastającego zasobu, na których – z racji kontrolowania i uzgadniania instrukcji kancelaryjnych, wykazów akt i instrukcji dot.
archiwów zakładowych i składnic akt – ważna i potrzebna jest wiedza o funkcjonowaniu współczesnej biurowości. Życzylibyśmy sobie, żeby do naszych publikacji zaglądali archiwiści w instytucjach pełniących funkcję koordynatorów kancelaryjnych, czerpiąc z nich wiedzę poręczną na co dzień.
Mamy nadzieję, iż z naszych opracowań będą także korzystać urzędnicy w poszukiwaniu ergonomicznych porad, zwłaszcza ci spośród nich, którzy sprawują kontrolę nad czynnościami kancelaryjnymi albo są zobowiązani do przygotowania instrukcji kancelaryjnych, wykazów akt albo instrukcji o organizacji i funkcjonowaniu archiwów bieżących.
Chcielibyśmy, aby z poszczególnych tomów Biblioteki skorzystali także pracownicy firm komputerowych specjalizujących się w opracowaniu programów do elektronicznego zarządzania dokumentacją w instytucji i sięgali po informacje o podstawowych zadaniach biurowości (kancelarii) w instytucji, obiegu dokumentacji nie tylko elektronicznej i o zadaniach i roli archiwum zakładowego albo składnicy akt na etapie przechowywania dokumentów.
Pomysłodawca linii Halina Robótka