Analizy koniunktury należą do ważnych równocześnie diagnostycznie jak i prognostycznie badań ekonomicznych posiadających na celu uchwycenie we właściwym czasie stanu gospodarki i kierunku jej zmiany. Poręczność takich badań jest bezsporna z punktu widzenia nauki jak i praktyki.
Nauka kreuje, modyfikuje i proponuje różne kierunki badania koniunktur, testuje ich poprawność metodologiczną i predyktywność a praktyka wykorzystuje dostępną wiedzę i informacje do przewidywania zdarzeń gospodarczych.
Recenzowana książka o charakterze pracy zbiorowej pt.,,Rynek usług finansowych a koniunktura gospodarcza" jest ważnym wydarzeniem na rynku piśmienniczym. Odnaleźć w niej można opinie i fakty dotyczące obecnego kryzysu finansowego i koniunktury bankowej i w tym kontekście przydatnośći metod badania koniunktury, zapoznać się można ze szczegółowymi metodami badania i prognozowania koniunktury (ze szczególnym uwzględnieniem rynku bankowego).
Autorzy poszczególnych opracowań ukazują użycie wskaźników kierunków koniunktury równocześnie w skali całej gospodarki jak i samorządów czy gospodarstw domowych. Niebanalną częścią książki są funkcjonalne opisy badania koniunktury w świetle rozwiązań instytucjonalnych i szczegółowych wymagań klasyfikacyjnych.
szczególnie dużą wartością pracy jest wielość poglądów i głębokość analiz szczegółowych, które - lecz na różnorodnym poziomie agregacji - koncentrują się wokół jednej prawdy - przydatnośći metod badania koniunktury dla świata nauki i gospodarki.
W koncepcji naukowej książki jej strukturze i logice wewnętrznej można wyraźnie rozpoznać wpływy wybitnego znawcy tematyki prognozowania koniunktury prof. Dr hab. Józefa Garczarczyka z katedry Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
dobrze, iż taka książka ukaże się na rynku wydawniczym i miejmy nadzieję, iż zostanie dostrzeżona we właściwej skali zarówno przez akademickich badaczy problemu jak i praktyków życia gospodarczego. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.