Kwestie związane z procedurami stanowiącymi sedno demokracji przedstawicielskiej, a więc zwykle wyborami, wyjątkowo często stają się przedmiotem analiz o charakterze naukowym. Niezwykle dziś, pod koniec drugiej dekady XXI wieku, kiedy coraz pokaźniejszą popularność zyskują takie zjawiska, jak populizm czy postprawda, badania nad rosnącym wpływem rozmaitych czynników na cykl wyborczy wydają się mieć coraz większe znaczenie.
I nie przeszkadza w tym rosnąca popularność instytucji demokracji bezpośredniej, której przejawy można obserwować w coraz większej liczbie państw. Wszakże, w ciągu ostatnich kilku lat coraz szerzej komentowane były ogólnokrajowe referenda, w których obywatele przeróżnych państw decydowali o ważnych dla nich kwestiach, a w wyniku masowych protestów społecznym żądaniom musiało ulec przynajmniej kilka legalnie wybranych rządów.
Jednak, wciąż to za pomocą instytucji demokracji reprezentacyjnej sprawowana jest władza w zdecydowanej większości państw europejskich. Jednocześnie na poziomie centralnym, jak i lokalnym, obywatele wybierają swych przedstawicieli i oczekują, iż ci w ich imieniu będą tę władzę wykonywać.