Książka Packet Tracer 6 dla kursów CISCO Tom 5 – innowacyjne technologie sieciowe, jak i pozostałe książki z tej linii, dedykowana jest osobom chcącym nauczyć się projektować i kreować sieci komputerowe i zarządzać sprzętem w sieciach rozległych. Pozycja ta, to idealny podręcznik uzupełniający wiedzę funkcjonalną w trakcie nauki w Akademiach CISCO, a także w trakcie przygotowań do egzaminów CCNA.
Zagadnienia opisane w tej części linii, to kontynuacja tomu trzeciego, opisującego działanie usług sieciowych. Autor w tomie piątym szczegółowo opisuje zagadnienie routingu statycznego i działanie i konfigurację wielu protokołów, między innymi STP, VTP, PPP, czy Frame Relay. Znalazło się tu jeszcze miejsce na opisanie zagadnień kontroli dostępu do sieci przy pomocy list ACL, typu chmura i technologii VOIP. Wspomniano także o metodach upraszczających zarządzanie siecią przez protokół Radius i oprogramowanie Netflow, analizujące ruch sieciowy. Książka stara się przybliżyć czytelnikowi te zagadnienia i pomóc zrozumieć zasadę ich działania. Aby tego dokonać, autor przygotował liczne symulacje podzielone na cztery kategorie: przykłady, ćwiczenia podstawowe, ćwiczenia problemowe i ćwiczenia progresywne.
Taki układ książki wspaniale pasuje dla osób, które w procesie samokształcenia dopiero rozpoczynają przygodę z zagadnieniami sieciowymi. Korzyści z zakupu książki odczują także nauczyciele i instruktorzy, którzy bez dodatkowych zabiegów mogą wykorzystać przykłady i ćwiczenia w prowadzonych poprzez siebie zajęciach. Wszystkie przygotowane przez autora przykłady i ćwiczenia przystępne są w postaci plików do pobrania z witryny naszego wydawnictwa pod adresem http://pt5.itstart.pl. Więcej na temat pobierania plików opisano we wstępie do książki.
Autorem tej książki jest Jerzy Kluczewski, długoletni instruktor Akademii Cisco CCNA i nauczyciel dyplomowany. Pan Jerzy w swoim dorobku autorskim posiada już kilka publikacji z omawianej linii, m.in. TOM 3 i TOM 4, był osobą zaangażowaną w proces tłumaczenia materiałów edukacyjnych Cisco CCNA na język polski. Swoje doświadczenie zdobywał w trakcie pracy w przemyśle,aktualnie jest nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku i egzaminatorem w zawodzie technik informatyk i technik teleinformatyk.