A jeśli ktoś naprawdę manipuluje nami dla osiągnięcia swoich celów, stwarzając bańki informacyjne?
podczas gdy pracownik agencji artystycznej Adrian Klimke pracuje nad debiutem polsko-syryjskiej wokalistki, dziennikarka Helena Różewicz wpada na trop niebezpiecznego spisku z udziałem rodzimych influencerów. Co łączy tragicznie zmarłą instagramową modelkę, nastoletniego streamera gier komputerowych i depresyjnego trenera uwodzenia? Czy w publikowanych przez nich treściach kryje się dodatkowy przekaz dla wybranych? Komu zależy na tym, by to właśnie Helena ujawniła materiały kompromitujące lubianego konserwatywnego polityka? Dlaczego Adrian inicjuje widywać swoją dawną dziewczynę, która zginęła w wypadku samochodowym?
Cynicznie kreowane iluzje kształtują zbiorową świadomość, a idee stały się produktami, które – dysponując odpowiednimi narzędziami– można prosto pozycjonować na rynku. Ludzki umysł jest tworzywem gładko poddającym się woli wprawnego twórcy. Granica między cyfrową fikcją a rzeczywistością dawno została zatarta, skoro komplet odpowiednio przypasowanych hasztagów może najdosłowniej zabijać.
To realia Konwersji, współczesnego thrillera, w którym zakulisowe działania niepozornych specjalistycznych agencji posiadają realny wpływ na całe narody. To nasze realia, choć wciąż nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę.
Konwersja pokazuje, że Rogoża to jeden z najlepszych pisarzy modnych w Polsce. A bez wątpienia najlepszy w pokazywaniu internetowego, korporacyjnego piekła, w którym wszyscy tak komfortowo się urządziliśmy.
Jakub Żulczyk
Czytając Konwersję, zastanawiałem się, gdzie leży granica pomiędzy prawdziwym światem, a fikcją literacką. Bo niestety w dzisiejszym świecie choćby najciemniejsze wizje mogą okazać się prawdą, a atrakcyjnie prezentowana rzeczywistość wyjątkowo często okazuje się zwykłą ściemą.
Kamil Nożyński, odtwórca głównej roli w serialu Ślepnąc od świateł i narrator audiobooka Konwersja