Nepal to kraj u progu zmian, w rozkroku między starym a nowym światem. Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę.
Kieruje uwagę w stronę tych, których najczęściej nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy: ludzi teoretycznie zbyt słabych, aby stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu.
Ale czy z pewnością? Spotkamy tu zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, boginię-dziewicę zatopioną w religijnej tradycji, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu.
To książka o konsekwencjach patriarchatu i nieugiętego konserwatyzmu. A także opowieść o nepalskich paniach i rodzącej się w nich sile. Bohaterowie tej książki cenią wolność. Choć ich swoboda nie jest bezpośrednio ograniczona, bezustannie podlegają rygorom tradycyjnego świata, w którego wąskich ramach nie każdy ma szansę żyć całą pełnią.
Autorka sprawdza, na ile jest możliwe nie tyle poszerzenie tych ram, ile całkowite wyjście poza nie, aby żyć bez stygmatu i oddychać pełną piersią. Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię indyjską i animację kultury.
podczas studiów rok spędziła w New Delhi. Był to jej pierwszy bezpośredni kontakt z Indiami – istotnie intensywne doświadczenie, które nadało kierunek jej późniejszej zawodowej ścieżce. Od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu.
Jej wieloletnie, nie tylko służbowe, ale i prywatne podróże do tych krajów, zaowocowały linią reportaży na portalu CSPA (Centrum Studiów Polska-Azja), publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej" (w „znacznym Formacie" i „Magazynie Świątecznym"), a także w kilku magazynach podróżniczych.
W 2011 roku ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Nepal. Kopnij piłkę ponad chmury to jej debiut książkowy. Mieszka w Warszawie, choć wyraźną część roku spędza w Azji. Organizuje autorskie wyjazdy do Indii i Nepalu w ramach własnego biura podróży MIEJSCA.