Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego wynalazek – znieczulający eter – doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Dwa lata wcześniej pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najkorzystniejszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta.
Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie ceniona rodzina lekarska nie posiadają pojęcia.
W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, by zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie posiadają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, by wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa…
W powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią rodzinną bohaterów, co prezentuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku.
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam tę pozycję. Miałam wrażenie, że trzymam kolejną pozycję Jürgena Thorwalda. Czuje się wyraźnie, iż autorka ma związki z medycyną. Swobodnie posługuje się terminologią, nieobca jest jej historia postępów w dziedzinie anestezjologii, położnictwa czy epidemiologii. Książkę czyta się jednym tchem.
dr hab. Anna Marek, historyczka medycyny
Ałbena Grabowska – Polka o bułgarskich korzeniach, specjalista neurolog z doktoratem z epileptologii. Do niedawna oddana wyłącznie pacjentom, od 2011 roku autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne gatunki literackie. Jest autorką sagi Stulecie Winnych, na podstawie której powstał modny serial TVP, książki non-fiction Tam, gdzie urodził się Orfeusz, kryminału Ostatnia chowa klucz, książek przygodowych dla dzieci (cykl Julek i Maja), powieści psychologicznych: Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią, cyklu powieściowego Alicja w krainie czasów, dystopii dla młodzieży Nowy świat, a także powieści sensacyjnej Kości proroka (Marginesy 2018) i bestsellera Matki i córki (Marginesy 2019). Mieszka z trójką dzieci i trzema...