Skrypt Mechanika ogólna składa się z trzech części. Część pierwsza obejmuje Statykę, druga Kinematykę, trzecia zaś Dynamikę. Skrypt powstał na podstawie wieloletnich wykładów, które autorzy prowadzili na Wydziale Budowy maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Materiał zawarty w skrypcie odpowiada programowi zajęć dydaktycznych z przedmiotu mechanika ogólna prowadzonego dla studentów wydziałów mechanicznych wyższych uczelni technicznych. W skrypcie podano podstawowe wiadomości teoretyczne, ilustrując je rozwiązaniem stosownie przypasowanych przykładów.
Zamieszczono w dodatku mnóstwo zadań do samodzielnego rozwiązywania przez studentów. KINEMATYKA jest częścią mechaniki ogólnej. Zajmuje się ruchem ciał, nie badając przyczyn, które powodują ruch. Przez ruch rozumiemy zmianę położenia ciała w czasie względem przyjętego układu odniesienia.
Aby można było opisać ruch, przyjmujemy układ odniesienia - na ogół prostokątny prawoskrętny układ współrzędnych xyz. Można oczywiście przyjmować inny układ współrzędnych. Jeżeli przyjęty układ współrzędnych dopasujemy z czymś, co względem Ziemi jest nieruchome, to uważamy, że układ odniesienia jest układem nieruchomym (układem stałym).
Czas jest wielkością skalarną, będziemy go oznaczać poprzez t, a jednostką czasu jest sekunda. Ruch ciała opisujemy zawsze w pewnym niebanalnym nas przedziale czasu. Tak zwane początkowe położenie ciała odpowiada czasowi początkowemu t0 [s], w praktyce dobrze jest założyć, iż wartość czasu początkowego t0 = 0 [s].
Natomiast dowolne położenie ciała odpowiada czasowi dowolnemu t [s].