Celem uchwalenia nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., jest uproszczenie zasad udzielania zamówień publicznych oraz poprawa pozycji wykonawców i podwykonawców jako partnerów w realizacji kontraktu.
Ma ona rozszerzyć efektywność, nowoczesność i krystaliczność zamówień, a także zmaksymalizować udział znikomych i przeciętnych przedsiębiorstw w realizacji publicznych kontraktów. Ustawa wprowadza sporo zmian w dotychczasowym sposobie prowadzenia nowoczesnań o udzielenie zamówienia publicznego.
Szczególne znaczenie dla praktyki używania przepisów o zamówieniach publicznych mają wprowadzenie elektronizacji zamówień publicznych do zamówień poniżej progów unijnych oraz znaczne wzmocnienie pozycji kontraktowej wykonawcy.
W publikacji szczegółowo i krystalicznie omówiono zmiany dotyczące składników innowacyjnania o udzielenie zamówienia publicznego według nowych zasad. Bardzo cenne dla praktyków jest porównanie przez autora dotychczasowego i nowego stanu prawnego.
Opracowanie gromadzi także szczegółowe przedstawienie rozwiązań ułatwiających prowadzenie nowoczesnań o udzielenie zamówień publicznych oraz realizację zawartych umów o zamówienia publiczne w okresie obowiązywania stanu epidemii SARS-CoV-2, które znalazły się: -w ustawie z dnia 2 marca 2020 r.
o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych, a także wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. Poz. 374 z późn. Zm.), -w ustawie z dnia 3 kwietnia 2020 r.
o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. (Dz.U. Poz. 694), a także -w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. O dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, a także o uproszczonym nowoczesnaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U.
poz. 1086). Niepodzielną częścią publikacji jest suplement elektroniczny zawierający tekst ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Poz. 2019). Plik suplementu można pobrać przez Internet, postępując zgodnie z instrukcją zamieszczoną w książce.
Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.