Organizacje, stanowczo w ostatnich latach, coraz częściej dostrzegają potrzebę zapewnienia ciągłości działania w swych strukturach. Jednak pojedyncze działania w tym obszarze okazują się nieskuteczne lub ich sprawność nie jest trwała, dlatego coraz pokaźniejszą popularność zyskują systemy zarządzania ciągłością działania.
Ze względu na specyfikę poszczególnych podmiotów i ich odmienny kontekst wewnętrzny i zewnętrzny systemy te będą się nieco różnić. Najlepszym źródłem danych o tym, w jaki sposób skutecznie wdrożyć system zarządzania ciągłością działania jest międzynarodowa norma ISO 22301.
Skorzystanie z najlepszych międzynarodowych praktyk jeszcze nie oznacza, że podmiot musi podejść do procesu certyfikacji na zgodność z tą normą. Dzięki wdrożeniu postanowień normy ISO 22301 organizacja może zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zagrożeń dla ciągłości działania.
W poradniku ekspert omawia najważniejsze aspekty systemu zarządzania ciągłością działania, w tym m.in.: -przygotowanie do wdrożenia systemu, -procedury ciągłości działania, -ocenę wpływu biznesowego, -wdrożenie i utrzymanie systemu, -audyt wewnętrzny systemu, -ważne przepisy prawne, -istniejące wyzwania dla systemu.
na dodatek w suplemencie elektronicznym zamieszczono wzory {pomocn|przydatn)ych dokumentów – wszystkie w edytowalnej formie. Plik suplementu jest do pobrania przez Internet, zgodnie z instrukcją zamieszczoną w książce (zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows).