Inspiracją do podjęcia się napisania książki o pasach płaskich był brak nowych i pełnych opracowań dotyczących tego typu przekładni. Ostatnia znana autorom praca, w której przekazano wyczerpujące dane na temat pasów płaskich, pochodzi z 1995 r.
Tymczasem pasy płaskie napędowe stanowią nad wyraz dużą grupę części maszyn, z powodzeniem wykorzystywaną w ich budowie. Jest to grupa należąca do rozwijających się najintensywniej, a dostępna informacja na ich temat jest wybiórcza i przede wszystkim pochodzi od producentów, którzy wydajnie ograniczają wiedzę o ich szczegółowych cechach materiałowych i konstrukcyjnych.
dużo lat współpracy z największymi producentami pasów płaskich i wizyty w setkach zakładów przemysłowych doprowadziły autorów do wniosku, iż użytkownicy niemający wystarczającej wiedzy dobierają pasy według własnych upodobań.
Stosują pasy napędowe jako mobilnikowe i na odwrót, zamieniają stronę bieżną na grzbietową, nie wspominając o użyciu pasów w środowiskach, do których nie są one dopuszczone. Jednym z celów tej pracy jest takie przedstawienie tej ogromnej rodziny części urządzeń, aby była świadomie stosowana w konstrukcjach.