W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej.
Do dziś pokutuje przekonanie, iż Żydzi się nie bronili, „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to niedużo znana karta tej wojny. We wszelkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów. Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, nieraz na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały ładnym sukcesem. Dodatkowo za sprawą pań – żydowskich bohaterek.
Dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i wysoko ocenianej „Treblinki’43”, demonstruje w swoim ciekawym stylu te niewiele znane fakty. Niemniej interesujące są wątki poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i kontrowersyjna kwestia pomocy Żydom ze strony AK i struktur państwa podziemnego.
Żydzi nie szli jak barany na rzeź. Świadczą o tym bunty w Treblince, Sobiborze, Auschwitz-Birkenau. To książka o pragnieniu zemsty, o męstwie i walce. I o sile świadectwa solidniejszej aniżeli Zagłada.
Jacek Leociak
Bywają okoliczności, kiedy niewolnicy się buntują, choć ryzykują przyśpieszenie zagłady. O tym pisze Michał Wójcik. Okrutnie szczerze, nie oszczędzając minimalistycznych ocen. Rzecz fascynująca: tragiczna,podwyższa na duchu.
Marian Turski
darmowy fragment:
UWAGA!!! towar CYFROWY! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila.