Autor analizuje zjawisko fiskalizmu, czyli nadmiernej roli państwa w gospodarce, obawiającej się w systemie kapitalistycznym zbyt wielkim udziałem wydatków publicznych w dochodzie narodowym, co za każdym razem prowadzi do przesadnych obciążeń podatkowych, a w konsekwencji do zahamowania wzrostu gospodarczego.
W wielu krajach cykl konwergencji, tj. Dochodzenia do poziomu państw najwyżej rozwiniętych, zatrzymał się w pół drogi właśnie za sprawą wysokiego stopnia fiskalizmu.Kazimierz Tarchalski opisuje i ocenia reformy systemowe, instytucjonalne i ekonomiczne w Polsce na tle zmian przeprowadzonych w krajach sukcesu gospodarczego.
Wskazuje na relatywnie niewiele ambitny charakter polskich reform - owocujących umiarkowanym wzrostem gospodarczym w porównaniu ze średnim wzrostem światowym w okresie poprzedzającym globalny kryzys finansowy.Kazimierz Tarchalski - dr ekonomii, w 1977 r.
z przyczyn politycznych wyemigrował do Australii, gdzie pracował na Uniwersytecie w Sydney oraz w administracji federalnej oraz doradcy w Ministerstwie Finansów Papui Nowej Gwinei. Po 1989 r. Wykładał gościnnie ekonomię na kilku polskich uniwersytetach.
Jest autorem wielu artykułów i książek poświęconych naukom społecznym, ekonomii i finansom.