Świat społeczny nieustannie się zmienia i staje się przy tym coraz bardziej kompleksowy. Coraz trudniej regulować jego funkcjonowanie. Oddziaływanie punktowe i czynnikowe mało pomaga. Z jednej strony, rodzi to pokusę pozostawienia rozwoju zachowaniom spontanicznym (rewolucja neoliberalna), a z drugiej - uproszczenia rzeczywistości społecznej przez narzucenie jej hierarchicznego i monocentrycznego porządku (etatyzm).
pomiędzy tymi skrajnościami mieści się governance - współzarządzanie. Część badaczy procesów rządzenia kwestionuje wagę współzarządzania, uznając je za koncept pozbawiony treści i znaczenia. Inni wiążą z nim obszerne nadzieje.
Współzarządzanie z całą pewnością nie jest cudownym remedium na słabości i patologie rządów. Nie za każdym razem można je wykorzystać i nie daje pewnego rezultatu. Ale jest z pewnością niezbędnym trybem rządzenia we współczesnym świecie: nie jedynym,potrzebnym.
A prezentowana antologia ma pomóc zrozumieć Czytelnikom mocne i słabe strony tego trybu rządzenia. Autorzy zamieszczonych tekstów: Mark Bevir, Mitchell Dean, Brian F. Dollery, Andrew Dunsire, Jerzy Hausner, Bob Jessop, Jeff Malpas, James G.
March, Renate Mayntz, Stanisław Mazur, Claus Offe, Johan P. Olsen, B. Guy Peters, Horst W.J. Rittel, James N. Rosenau, Gerry Stoker, Joe L. Wallis, Melvin M. Webber, Gary Wickham, Helmut Willke Jerzy Hausner (1949) - prof.
dr hab., Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, redaktor naczelny kwartalnika Kultura i Rozwój, w latach 2001-2005 minister i wicepremier. Bob Jessop (1946) - profesor University of Lancaster (znaczna Brytania), jeden z najszczególniej wpływowych współczesnych teoretyków państwa.
Stanisław Mazur (1969) - dr hab., profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dziekan Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej UEK, redaktor naczelny kwartalnika Zarządzanie Publiczne.