Książka Magdaleny Chrzan-Dętkoś stanowi nad wyraz interesującą, naukowo udokumentowaną, prezentację najnowszych badań (w tym własnych) oraz klinicznych studiów przypadków kobiet z depresją poporodową. To rzetelne kompendium będzie drogowskazem w diagnozowaniu i pomocy psychologicznej, a także w profilaktyce i poradnictwie rodzinnym.
dr hab. Bernadetta Izydorczyk, prof. UJ Monografia należy do nielicznych w Polsce prac łączących ujęcie badawcze, podręcznikowe, poradnikowe i kazuistyczne. Takie podejście do tematu wymagało od Autorki wszechstronnej wiedzy.
Jako psycholog musiała głęboko wniknąć w zagadnienia z zakresu medycyny, psychoterapii, wsparcia psychologicznego, a choćby traumatologii. To sprawia, iż recenzowana rozprawa ma charakter wyjątkowy. (...) Autorka przeprowadza czytelnika przez niejasności terminologiczne (…), oferując przejrzyste rozróżnienie problemów takich jak przygnębienie poporodowe czy baby blues, depresja w ciąży i depresja poporodowa.
Sama ta część opracowania warta jest włączenia do lektur obowiązkowych studentów psychologii, medycyny, pielęgniarstwa czy nauk o zdrowiu i praktyków zajmujących się pracą z młodymi rodzicami. Dr hab.
Małgorzata Lipowska, prof. UG Magdalena Chrzan-Dętkoś, dr psychologii, pracuje w Zakładzie Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, jest certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.
Współprowadzi ośrodek psychoterapeutyczny Centrum Terapii Depresji w Gdyni, jest koordynatorką merytoryczną programu profilaktycznego „Przystanek Mama" wykonywanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w północnej Polsce.
Matronat: Fundacja Rodzić po Ludzku