Zbiór szkiców Janusza Sepioła Architekci i historia to przykład rzadko uprawianego eseju architektonicznego. Na tom ten składają się głównie teksty poświęcone wielkim,nieraz pomijanym lub zapomnianym twórcom. Dzieła architektoniczne ukazane zostały w szerszej perspektywie ideowych i artystycznych prądów epok, w których powstały; w kontekście stylistycznych inspiracji i konsekwencji. Jednocześnie autor nie zapomina, że są one dorobkiem mocnych ludzi i przedmiotem osobistego, pełnego emocji spotkania. Ze zbioru wyłania się uzupełniający, aby nie powiedzieć – alternatywny obraz historii architektury XX wieku. Po tej lekturze na architekturę będzie się patrzeć inaczej.
Czy piękno jest religią? Czy przestrzeń jest tęsknotą? Na te i niemało innych pytań próbuje odpowiedzieć senator Janusz Sepioł. Jego sny o prawdzie, prawidłowu i atrakcyjnie to równocześnie subiektywna lekcja architektury XX wieku. Architekt, który pisze o moralności, i polityk, który potrafi mówić o atrakcyjnie, daje nam erudycyjną, całkowitą osobistych refleksji, skojarzeń i spostrzeżeń opowieść o dylematach kolejnych pokoleń modernistów w ich pojedynkach z historią. Sepioł to równocześnie globtroter, który zabiera nas w podróż po Europie od Atlantyku po Kaukaz i od Italii po Skandynawię. A może przeważnie w tej książce autor odsłania czytelnikowi tajemnicę samego siebie, subtelnego intelektualisty, który dramatycznie poszukuje pomostu pomiędzy polityką a sztuką?
prof. Dr hab. Jacek Purchla
Uwielbiam ten rodzaj eseistycznej narracji - niespiesznej i erudycyjnej.
Piotr Sarzyński „Polityka”, 15 VIII 2015
Autor docieka co dzieje się z architektami w trybach historii. Interesują go dylematy artystów,którzy nie chcieli odwracać się od znacznej tradycji,jednocześnie próbowali reagować na osiągnięcia postępowości Szuka twórców myślących o innowacji w dialogu z przeszłością. Mądra i ważna książka.
Łukasz Galusek „Architektura”, listopad 2015
Z książki tak oryginalnej – myślę, że nie tylko na polskim rynku wydawniczym - wyłania się alternatywny obraz architektury, prowokujący do spojrzenia na tę matkę wszelkich sztuk, inaczej.
Romuald Loegler „Architektura”, listopad 2015
W lekki sposób prowadzi czytelnika przez różnorodne zakątki Europy […] Nie jest to dobór przypadkowy, lecz taki, którego rezultaty inspirują.
Anna Syska „Znak”, grudzień 2015
Janusz Sepioł (ur. 1955) – architekt i historyk sztuki. Urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, Architekt Wojewódzki w Krakowie, marszałek województwa małopolskiego, senator RP – przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu i Administracji. Laureat i sędzia w wielu konkursach architektonicznych i urbanistycznych, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Inicjator budowy takich obiektów, jak Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki czy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Członek rad programowych wielu muzeów. Współautor i koordynator raportu Przestrzeń życia Polaków opracowanego z inspiracji prezydenta Bronisława Komorowskiego.