Tematem głównym książki są biblioteki mniejszości niemieckiej w Polsce w okresie międzywojennym, ich znaczenie dla mniejszości niemieckiej w kultywowaniu i podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Książka składa się z 14 rozdziałów.
W poszczególnych rozdziałach, poza wstępem i rozdziałem drugim prezentującym liczebność, rozmieszczenie i status mniejszości niemieckiej, naświetlono warunki funkcjonowania bibliotek mniejszości niemieckiej (polityczne, ekonomiczne, organizacyjne).
Omówiono również typy bibliotek i organizację biblioteki. Szczegółowo pozostały scharakteryzowane główne formy gromadzenia zbiorów, struktura rzeczowa księgozbiorów i zasięg czytelnictwa w bibliotekach.
W osobnym rozdziale przedstawiono status bibliotekarza w okresie międzywojennym oraz podejmowane wówczas kroki zmierzające do poprawy tego statusu. Odrębne miejsce poświęcono w pracy omówieniu systemu wsparcia bibliotek mniejszości niemieckiej ze strony państwa niemieckiego.
W książce poruszono także problem roli bibliotek niemieckich w stosunkach polsko-niemieckich. W celach porównawczych w ostatnim rozdziale zamieszczono plastikowe omówienie stanu bibliotek innych mniejszości narodowych w II RP.
Adresatami książki są bibliotekoznawcy, w szczególności historycy bibliotek, szeroko rozumiane środowisko historyków, zwłaszcza tych zajmujących się historią współczesną, w tym stosunkami polsko-niemieckimi.
Potencjalnymi odbiorcami mogą być czytelnicy spoza kręgu fachowego z Polski, Niemiec i innych krajów, ciekawy się historią, a także próbujący zrozumieć meandry egzystencji mniejszości narodowych w okresie międzywojennym.