Opracowanie pani Moniki Noszczyk-Bernasiewicz stanowi pewnego typu novum. Ujawnia ono bowiem oceny, opinie i poglądy personelu wychowawczego zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich na zjawisko naruszania przez nich prawa, a także na warunki mogące się przyczynić do podniesienia produktywności resocjalizacyjnej tych instytucji.
Dotyczy to także metod resocjalizacji. Należy zaznaczyć, że w świetle drobnej liczby takich prób jest to opracowanie cenne. [...] Książka ta zapewne zainteresuje Ministerstwo Sprawiedliwości, odpowiedzialne za korzystne funkcjonowanie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, pracowników pedagogicznych i dyrekcje tych placówek, pracowników naukowych i studentów zajmujących się problematyką profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej nieletnich.
Powinna także wzbogacić wiedzę policjantów prewencji i władz samorządowych i pracowników pomocy społecznej. [...] W mojej ocenie, przedstawione do recenzji opracowanie jest tekstem pożytecznym i wypełnia od dawna istniejącą lukę, która wymaga istotnie pilnej likwidacji.
Z recencji prof. Dra hab. Henryka Machela