Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski
Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski
Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski
Audiobooki Uniwersytet Śląski

Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski

27,04 zł

Specjalna okazja dla Ciebie!

Najlepszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 27,04 zł

Przeszukaliśmy bazę sklepów online w bazie danych Docero aby odszukać świetną ofertę dla Ciebie. Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski Uniwersytet Śląski z kategorii audiobooki kupisz w cenie 27,04 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Przedstawiona kwota 27,04 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Audiobooki
  • Uniwersytet Śląski
  • 9788380122246
  • Krzysztof Krasuski
  • Uniwersytet Śląski
  • 186
  • 2014

Opis Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski

Tematem książki jest kształtowanie się idei innowacyjnej literatury w Polsce dokumentowane tekstami literackiej eseistyki i krytyki. W przedstawionym przeglądzie na zasadach wyboru uwzględnione pozostały projekty nie tylko ściśle literackie, lecz także stricte intelektualne, zawarte w tekstach Stanisława Brzozowskiego i Czesława Miłosza.

Na wybranych przykładach ukazano istotne czynniki kształtowania się w polszczyźnie literackiej nowoczesności w ubiegłym stuleciu. Pokazano, że różni pisarze kolejnych generacji odmiennie doświadczali i definiowali pojęcie innowacyjności, a także w najróżniejszych okresach historii najróżniejsze z tych doświadczeń wyprowadzali wnioski odnośnie artystycznych realizacji tekstowych.

Każdy z przedstawionych w książce rozdziałów przyjmuje jako główne założenie, że kategoria progresywności jest historycznie względna. Dlatego kolejne części książki prezentują zagadnienie postępowości w porządku chronologicznym.

U początków przedstawionych, wybranych jako węzłowe, etapów historii progresywności w literaturze polskiej XX wieku znalazło się omówienie tego aspektu twórczości Stanisława Brzozowskiego (1878-1911), który znajduje odzwierciedlenie w teorii studiów postkolonialnych, co nie było dotychczas przedmiotem interpretacji twórczości tego krytyka.

Założenia tej teorii można także stosować w badaniach nad późniejszymi okresami literackimi w Polsce, także po 1989 roku. Akuszerem literackiej i socjalnej innowacyjności w dwudziestoleciu pomiędzy światowymi wojnami stał się Tadeusz Żeleński (Boy) (1874-1941), propagator przyspieszonych zmian kulturowych.

W budowie nowoczesnej polskiej świadomości kulturalnej intensywnie uczestniczyli także pisarze działający na politycznej emigracji po 1945 roku. Reprezentowali ono, jak na przykład Czesław Miłosz (1911-2004) i Tymon Terlecki (1905-2000), różne koncepcje postępowości, od liberalnych do konserwatywnych.

W tym sensie intelektualne i artystyczne propozycje, wydające się klasycystycznymi czy też tradycjonalnymi, skierowane są przeciwko koncepcjom o niemałej dozie mistyfikacji, na przykład w totalitarnych praktykach społecznych.

Taką wolnościową i demokratyczną postawę widać w twórczości krytycznoliterackiej Czesława Miłosza, Pawła Hertza (1918-2001), Tomasza Burka (ur. 1938). Publikację zamykają omówienia enuncjacji krytyków literackich, biorących udział w kreowaniu nowoczesnego nurtu współczesnej literatury, ale bynajmniej nie należących do awangardy.

Odnośnie twórczości jednocześnie starszych, jak i następnych generacji pisarzy i krytyków, na przykład zaliczających się do pokolenia Nowej Fali, autor poświęca uwagę nie tyle arcytrudnym projektom awangardowym, ile zachowującym kontakt ze współczesnymi pisarskimi odwołaniami reaktywującymi egzystencjalne doświadczenia bliższej i dalszej przeszłości a także teraźniejszości.

Jest to postępowość zabiegająca o duży adres społecznego odbioru. Nie stan niwelacji ale homeostazy tradycji i współczesności ma być w przywołanych w książce działaniach krytycznych receptą na preferowane formuły innowacyjności.

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski
Kategoria Audiobooki
Marka Uniwersytet Śląski
ISBN 9788380122246
Autor Krzysztof Krasuski
Wydawnictwo Uniwersytet Śląski
Ilość stron 186
Rok wydania 2014
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 27,04 zł
Najwyższa cena 27,04 zł
W bazie od 02.03.2016
Data aktualizacji 20.05.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcja monitorowania zmian cen pozwoli Ci podejmować.

Na chwilę obecną nie posiadamy historycznych danych dotyczących cen dla tego produktu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Recenzje / opinie

Twoja opinia jest dla innych bardzo istotna! Dodaj swoją recenzję tego produktu.

Nie znaleźliśmy żadnych recenzji dla Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski. Twoja opinia może być pierwsza!

Znalezione oferty w bazie

Wskazane poniżej ceny dla Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski Uniwersytet Śląski nie wliczają w siebie kosztów związanych z przesyłką. Przed określeniem, gdzie zrealizujesz transakcję, zorientuj się w ocenie sklepu i pamiętaj o dodaniu ekstra kosztów jeśli istnieją. Co kilkanaście minut odbywa się aktualizacja listy propozycji cenowych.

  • Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski (oferta z TaniaKsiazka.pl)

    Republiki literackiej nowoczesności Uniwersytet śląski Sklep on-line
    ★★★★★
    27,04 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Audiobooki Uniwersytet Śląski

Produkty powiązane

Topics in applied psycholinguistics, 2BA78378EB
Uniwersytet Śląski

Inne z kategorii Audiobooki

Dokumentacja medyczna w praktyce lekarza dentysty
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
...