Monografia naukowa Rzeczywistość od rzeczy. Serial paradokumentalny w świetle genologii lingwistycznej ukazuje holistyczną analizę tytułowego tekstu telewizyjnego, który w ostatnich latach zyskuje coraz pokaźniejszą popularność w dyskursie medialnym.
Praca stanowi pierwsze w polskich badaniach humanistycznych kompleksowe omówienie serialu paradokumentalnego jako wzorca wysokogatunkowego, z uwzględnieniem jego cech na każdym z poziomów gatunkowych: strukturalnym, kognitywnym, stylistycznym i pragmatycznym.
W przeprowadzonych analizach wzięto pod uwagę wyraźny dla obserwacji tekstów multimedialnych kontekst polisemiotyczności i relacji kodów należących do zróżnicowanych semiosfer. Tak zarysowana perspektywa umożliwiła wykorzystanie instrumentarium lingwistycznego (tekstologicznego i genologicznego) w obserwacjach nad komunikatem złożonym, a nie tylko werbalnym, który często wymyka się monodyscyplinarnym podejściom badawczym.
Proponowana monografia skierowana jest równocześnie do lingwistów koncentrujących się na zagadnieniach genologicznych, jak i do medioznawców, socjologów i kulturoznawców oraz do osób zainteresowanych kulturą popularną i jej wpływem na odbiorców.
Autorka wyraża nadzieję, iż prezentowane wyniki badań staną się inspiracją do pełniejszych obserwacji tekstów kultury masowej, które, choć czasem wydają się „mówić od rzeczy", to stanowią pokaźny materiał zezwalający na obserwację mentalności i kondycji wspólnoty komunikacyjnej, którą stwarza każdy z nas.