Tematyczną osią publikacji jest komunikacja pomiędzy ludźmi należącymi do grup społecznych najróżniejszych terytorialnie, środowiskowo, a także zawodowo. Pomieszczone w tomie artykuły, choć połączone zagadnieniem uwydatnionym w tytule, obejmują analizy różne metodologicznie i przedmiotowo, prezentowane w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.
Autorzy tekstów podjęli namysł nad problemami sytuującymi się w obszarze historii języka (badania nad powstawaniem socjolektów), gramatyki (objaśnienie zjawisk fonetycznych w polszczyźnie Żydów), leksykologii (omówienie gwarowych nazw mieszkańców i przybyszy), dialektologii (analiza nazw terenowych jako próba odtworzenia wizerunku mieszkańców mikrowspólnot; refleksja nad funkcją polszczyzny wśród Polaków zamieszkujących tereny Bośni i Hercegowiny), pragmalingwistyki (przedstawienie językowych wykładników więzi pomiędzy kibicami siatkówki; interpretacja kultury programistów w kontekście „myślenia w języku"), mediolingwistyki (opis technik budowania familiarności w programie śniadaniowym; nakreślenie wpływu języka włoskiego mówionego na komunikację prasową) czy glottodydaktyki (kształt komunikacji zawodowej w podręcznikach do nauki języka polskiego).
Każdorazowo badacze dowodnie wykazali, że język stanowi znaczne narzędzie służące nie tylko porozumiewaniu się, ale także budowaniu wspólnot komunikatywnych. Tom skierowany jest do wszelkich osób zainteresowanych problematyką języka i jego roli w różnorodnych społecznościach, w szczególności zaś – do językoznawców, a także studentów kierunków filologicznych.