Przedstawiona książka stanowi zwięzłą analizę aktualnych opinii najważniejszych aktorów regionalnych – przedsiębiorców, decydentów i ekspertów – na temat szans rozwojowych województwa śląskiego przy uwzględnieniu ich socjologicznych uwarunkowań.
Osadzenie całości rozważań w głównych nurtach badawczych socjologii rozwoju i w teoretycznych nawiązaniach interdyscyplinarnych do innych nauk, takich jak: geografia społeczna czy ekonomia, wskazuje na nieprzystępną naturę badanych procesów.
Na podstawie badań stwierdzono, że respondenci rozumieją istotę zmian zachodzących w regionie, potrafią zająć w tej kwestii stanowisko i krytycznie, rzetelnie, a także merytorycznie je uzasadnić. Przemiany te wskazują na tworzenie zrębów klasy kreatywnej i regionu wiedzy o unikalnym postprzemysłowym charakterze.
Uzyskane na podstawie przeprowadzonych wywiadów wyniki należy skierować do głównych podmiotów realizacji polityki regionalnego rozwoju: do intensywnych przedsiębiorców wszelkich sektorów gospodarki, ekspertów i decydentów, z zadaniem użycia w bieżącym progresywnaniu.
Uwzględnienie prezentowanych w tej książce opinii, sugestii i wniosków pozwoli na zintegrowanie wspólnych wysiłków w celu osiągnięcia swoistego efektu synergii w rozwoju województwa śląskiego.