Publikacja obejmuje swym zakresem zagadnienia wchodzące w obręb nauki o oraz archiwistyki. Problematyka została przedstawiona w pięciu rozdziałach. W rozdziale pierwszym przybliżono historię danych archiwalnej.
Zarysowano rozwój archiwów od czasów najdawniejszych aż po funkcjonowanie archiwów w PRL i budowę Podsystemu informacji Archiwalnej jako elementu Krajowego Systemu danych Naukowej, technologicznej i Organizacyjnej (SINTO).
W kolejnym rozdziale szczegółowo przedstawiono strukturę organizacyjno-funkcjonalną systemu informacji archiwalnej. Dalej opisano działania użytkowników we wyznaczonym systemie i rolę archiwistów w komunikacji naukowej.
Rozdział czwarty obejmuje standardy i metody opracowywania dokumentacji archiwalnej. W piątym zobrazowano system danych archiwalnej, mając na uwadze nadzór nad narastającym zasobem archiwalnym. Książka kierowana jest do czytelników chcących zgłębić tajniki warsztatu pracy archiwisty.
Studiowanie zagadnień informacji archiwalnej wymaga zaznajomienia się z każdym z pięciu rozdziałów pracy. Ich lektura dostarczy wiedzy na etapie nauczania archiwistyki i może być pomocna w podejmowaniu zadań praktycznych we współczesnych archiwach, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie mistrzowskich narzędzi informacyjnych dla użytkowników archiwów.
w trakcie analizy systemu danych archiwalnej w Polsce pojawia się dużo analogii do innych systemów informacyjnych, dzięki temu książka może stanowić uzupełnienie wiedzy w takich dziedzinach, jak informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, a także archiwistyka.