Dla jednych najważniejsza jest rodzina – jej założenie, poczucie bycia niezbędnym, szczęśliwym, kochanym…To koncentracja na wartościach, takich jak: miłość, dom, w którym można odnaleźć przytulny azyl, własne pasje, dążenia i codzienna radość z nieznacznych, na pozór nic nieznaczących rzeczy.
Dla innych to z kolei praca – najlepiej w wymarzonym zawodzie, osiąganie sukcesów, awanse, rozwój czy również odczuwanie satysfakcji z tego, co się robi…Najważniejszym celem kolejnej grupy jest próba połączenia życia zawodowego z osobistym – ambitne, zawodowe cele, ale i wspólne spędzanie świąt w gronie najbliższych, służbowe wyjazdy i powroty do domu wyczekiwane z utęsknieniem… Można powiedzieć, iż istniejące w naszym życiu dwa immanentne czasy - tak szeroko opisywane w literaturze - sacrum i profanum bezustannie się przeplatają, stwarzając nierozerwalną całość.
aczkolwiek pewne jest to, że żeby realizować się zarówno w czasie sacrum, jak i profanum, by móc funkcjonować bez poczucia niepewności i w skupieniu na własnych, osobistych celach, konieczne jest jedno – poczucie bezpiecznego jutra.
To właśnie wizja bezpiecznej przyszłości, owianej pozytywnymi wydarzeniami, osiąganiem zamierzonych założeń i spełnianiem swoich pragnień, dają nam to poczucie… Czy możemy jednak przewidzieć to, co stanie się jutro? Czy mamy pewność,za każdym razem będzie realne skupienie się jednie na tym, co moje – osobiste i zawodowe, a nie typowo na tym, co nasze – narodowe i obywatelskie? pomiędzy innymi te pytania, będące odzwierciedleniem troski o bezpieczne jutro, stały się przedmiotem zainteresowania autorów niniejszej monografii, którą zatytułowano – zresztą nie przez przypadek – „W dbałości o bezpieczne jutro.
Reminiscencje i zamierzenia", choć zgodnie z myślą, którą przytoczono na wstępie wprowadzenia, pewności pokoju, a w tym i ponadto jutra, nie możemy mieć nigdy…Niemniej starania o zapewnienie bezpieczeństwa i troska o nie powinny nam bezustannie towarzyszyć pod postacią przeróżnych działań, a w tym i ponadto upowszechniania wyników badań, refleksji i reminiscencji związanych z tym niezwykle ważnym zagadnieniem.
Dlatego też oddajemy w ręce Czytelników monografię, która m. In. Jest rezultatem tejże troski, obaw związanych z tym, co może stanowić, a nieraz już stanowi zagrożenie dla funkcjonowania jednostki w społeczeństwie.
Wyrażamy głęboką nadzieję na to, że stanie się ona inspiracją dla Czytelników nie tylko do dalszych reminiscencji, ale i także do dalszych naukowych dociekań, jak na dodatek podjęcia działań zmierzających do budowania udoskonalonego, bezpiecznego jutra.