W publikacji szczegółowo zaprezentowano problematykę prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego, wyróżniając problemy pojawiające się w praktyce i prezentując propozycje solidnych rozwiązań. W książce omówiono nowoczesnanie rejestrowe i depozytowe oraz przepisy prawnokarne i zagadnienia etyczne.
Opracowanie ukazuje kwestie z pogranicza prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, m.in. Wpływ toczących się progresywnań insolwencyjnych na przebieg innych postępowań sądowych (w tym kontrowersje wiążące się z problemem wniesienia pozwu po ogłoszeniu upadłości pozwanego).
Publikacja uwzględnia ostatnie zmiany legislacyjne, m.in.: dotyczące: uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, wynikające z tzw. Tarczy 4.0, prawa upadłościowego, wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (obecnie z datą wejścia w życie 1.07.2021 r.) Adresaci:Książka jest asygnowana dla sędziów wydziałów do spraw restrukturyzacyjnych i upadłościowych, gospodarczych - procesowych i rejestrowych,, a także cywilnych.
Zainteresuje ponadto doradców restrukturyzacyjnych i kandydatów na doradców, adwokatów, radców prawnych zajmujących się obsługą podmiotów gospodarczych i aplikantów sądowych, radcowskich, adwokackich i notarialnych.
Z uwagi na bardzo częste i znaczne zmiany prawa z zakresu niewypłacalności powodujące,obecnie sądy upadłościowe orzekają w oparciu o przepisy obowiązujące według wielu różnorodnych stanów prawnych, w praktyce jest to publikacja, która ułatwi prowadzenie spraw w ramach upadłości i restrukturyzacji również fachowym pełnomocnikom.