Od kilku dekad Chiny rosną w siłę na arenie międzynarodowej, będąc ważnym partnerem dla światowych potęg. Co więcej, wydają się zmierzać ku pozycji największej siły gospodarczej i politycznej świata w XXI stuleciu.
To ogromne osiągnięcie dla kraju, który jeszcze do niedawna przeżywał jedną z najpoważniejszych zapaści w swej historii. Niniejszy tom składa się z tekstów już uznanych młodych polskich badaczy, którzy postawili sobie za cel analizę różnorodnych przejawów aktywności Chin w relacjach międzynarodowych i międzykulturowych.
z pewnością aktualna rola i miejsce Chińskiej Republiki Ludowej zarówno w międzynarodowym ładzie ekonomicznym, jak i globalnej polityce zasługują na rzeczową analizę. Choć problematyka Państwa Środka na trwałe zagościła w przekazach publicystycznych i naukowych, także w Polsce, na rynku wciąż wyraźnie brakuje prac profesjonalnie podsumowujących toczący się dyskurs na temat pozycji ChRL, a zarazem oferujących czytelnikowi właściwą perspektywę badawczą i zachowujących dystans do zachodzących procesów.
Zbiór tekstów pod redakcją Joanny Wardęgi porusza problematykę bardzo wyraźną z punktu widzenia polityki międzynarodowej i kształtujących się relacji w systemie światowym. Jej podjęcie w obecnej sytuacji wydaje się z oczywistych względów uzasadnione.
Autorzy projektu wielokrotnie dają dowód tego, że ich artykuły powinny dostarczyć odbiorcom nie tylko niebanalnej analizy naukowej, lecz także interesującego materiału o znaczeniu funkcjonalnym. Otrzymaliśmy pracę kompetentną, gruntownie przemyślaną, dokładnie napisaną, którą prawidłowo się czyta.
Z recenzji prof. Dr. Ha b. Adama W. Jelonka