W epoce danych wszystkie kluczowe sektory ludzkiej działalności są ściśle zależne od technologii informacyjnych. Znaczącym tego przykładem są sieci społeczne, które mogą szybko wpłynąć na wartości, idee i zachowania znacznych grup społecznych.
Ze względu na swój globalny charakter rządy właściwie nie posiadają wpływu na treści pojawiające się w cyberprzestrzeni, a nakładana cenzura jest mocno ograniczona do określonego kraju, z wyjątkiem całkowitego zakazu dostępu do sieci.
W praktyce Internet daje nieograniczone możliwości dystrybucji przeróżnych ideologii oraz poglądów związanych z demokratycznymi przemianami stosunków społecznych i praw człowieka. Postęp technice informacyjnych, a wraz z nim zależność codziennego życia od Internetu prowadzą do powstania wielu nowych wyzwań i zagrożeń w cyberprzestrzeni funkcjonowania współczesnego człowieka, a w szczególności młodego pokolenia.
Możemy na pewno zatem uznać, że przyszło nam dzisiaj żyć w społeczeństwie cyfrowym, a wyzwania w wirtualnym świecie stały się naszą codziennością. Materiał, który prezentujemy w opracowaniu Współczesny człowiek wobec wyzwań: szans i zagrożeń w cyberprzestrzeni, ujmuje tę problematykę w aspekcie społecznym, technologicznym oraz prawnym, o czym informuje podtytuł publikacji.
(Fragment Wstępu)