Rozwój nauki i techniki, a w szczególności osiągnięcia kryminalistyki umożliwiają zastosowanie z powodzeniem w procesie karnym nowych, wcześniej niestosowanych metod i technik badawczych. Biegli, opierając się na mistrzowskiej wiedzy, dostarczają w ramach ekspertyz dowody naukowe, będące rezultatem szanowanych i wykorzystywanych metod i technik w dziedzinie, którą reprezentują.
Monitoring jest jednym z wielu narzędzi używanych do zapewnienia bezpieczeństwa. Powszechny i wszechobecny monitoring CCTV rejestruje wszelkie zachowania, a także zdarzenia, umożliwiając wykrycie sprawców przestępstw i wykroczeń.
Możliwości współczesnego monitoringu sprawiają, iż staje się on cennym narzędziem w procesie karnym, niejednokrotnie stanowiąc jedyny dowód w prowadzonych sprawach. Jego wartość dowodowa zależy w wielkiej mierze od zastosowanych metod identyfikacji osób i przedmiotów zarejestrowanych poprzez monitoring.
Niniejsze opracowanie wyjaśnia zasady i procedury używane w badaniach porównawczych materiału dowodowego, pobranego w miejscu zdarzenia (nagranie z monitoringu w miejscu zdarzenia) oraz materiału porównawczego (zdjęcie osoby charakterystycznanej jako sprawcy zdarzenia, zdjęcie przedmiotu użytego do popełnienia przestępstwa).
w dodatku opracowanie oparto na używanych w praktyce metodach badań antroposkopijnych identyfikacji osób, zwłok i przedmiotów na podstawie zapisów wizualnych. (..)