Monografia ukazuje interdyscyplinarną analizę bezpieczeństwa państwa w XXI wieku z uwzględnieniem jego aspektu wewnętrznego i zewnętrznego. Autorzy dokonali pogłębionej analizy jednocześnie pojęcia bezpieczeństwa państwa, jak ponadto podstaw normatywnych, instytucji, a także wybranych płaszczyzn, na których to pojęcie występuje.
W publikacji omówione zostały zagadnienia dotyczące m.in.: roli państwa w zapewnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego, zadań samorządu terytorialnego w tym zakresie, bezpieczeństwa lokalnego, a także społecznego, systemu ochrony osób i mienia, bezpieczeństwa w komunikacji społecznej oraz szczególnych aspektów ochrony danych w obrocie gospodarczym i bezpieczeństwa finansowego.
Monografia porusza także problematykę bezpieczeństwa państwa w kontekście międzynarodowym, w tym w ramach zinstytucjonalizowanych form współpracy międzynarodowej, bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, czy wobec konfliktów międzynarodowych.
Wyjaśnia zjawiska terroryzmu, antyterroryzmu i kontrterroryzmu. Omawia również szeroko zagadnienia edukacji dla bezpieczeństwa wewnętrznego