Ze wstępu:
Rachunkowość jako uniwersalny system informacyjno-kontrolny o wielowiekowej historii, powszechnie uznawanym dorobku teoretycznym i niekwestionowanych walorach poręcznych, znajduje się w ustawicznej ewolucji wskazującej na jej rozwój. Dalszy rozwój rachunkowości zależy jednak w dużym stopniu od wyróznionia kierunków, możliwości i uwarunkowań w tym zakresie. Sporo nowych wątków rozwoju rachunkowości wynika z prędkiego rozwoju stosunków rynkowych oraz swoistego kryzysu zaufania do danych pochodzących między innymi z rachunkowości. Skłania to do refleksji, przemyśleń i dyskusji, które winny ocenić podejmowane działania mające na celu modyfikację rozwiązań i wyszczególnionie kierunków doskonalenia rachunkowości.
Niekwestionowanym celem rachunkowości jest tworzenie wiarygodnego obrazu działalności podmiotów, najczęściej w postaci sprawozdania finansowego, a także ocen i opinii o tym sprawozdaniu. Poszczególne części opracowania połączono zatem w następujące grupy tematyczne:
. Istota, funkcje i struktura rachunkowości,
. Zasady i wiarygodność rachunkowości,
. Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości,
. Usługowe prowadzenie rachunkowości,
. Certyfikacja w rachunkowości,
. Kompetencje zawodowe i etyka w rachunkowości.
Można przyjąć, iż dyskusyjne przedstawienie tych wybranych problemów metodologicznych współczesnej rachunkowości pozwoli lepiej poznać specyfikę jej funkcjonowania w warunkach rynkowych.
Rozdział 2. NADRZĘDNE ZASADY I WIARYGODNOŚĆ RACHUNKOWOŚCI