Opracowanie gwary wsi Bugaj i okolic wydane w kolekcji DIALOG POKOLEŃ wpisuje się w trend już istniejących publikacji i założeń wymienionej serii, której celem jest przedstawienie dziedzictwa językowego i kulturowego poprzednich pokoleń i podanie i go młodszym generacjom.
To też próba zrozumienia tego dziedzictwa, to dialog pomiędzy starymi a nowymi laty, to sięganie do korzeni, z których wyrastamy. Opracowanie to opis gwary i słownik wsi Bugaj, wsi położonej w okolicach historycznego Biecza, miejscowości o długiej tradycji, obecnie niewiele znaczącego miasteczka nieco zapomnianego, w którym jednak do dziś czuje się powiew historii.
Słownik został poprzedzony opisem uwzględnionych wsi – Bugaja, a także wsi okolicznych: Sitnicy, Rożnowic i Racławic, wchodzących w skład parafii rożnowickiej, a także opisem całego regionu – dawnej ziemi bieckiej na Pogórzu i gwary tych okolic.
Niniejszy słownik mieści 3443 artykuły hasłowe, w tym 497 haseł odsyłaczowych, odsyłających od typu wyrazu gwarowego do jego postaci podstawowej, czyli do hasła zawierającego pełne omówienie tegoż dialektyzmu.
Haseł pełnych jest zatem 2946, a zatem słownik posiada blisko 3000 wyrazów gwarowych.