Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy
Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy
Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy
Audiobooki Elipsa Dom Wydawniczy

Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy

29,45 zł

Wyjątkowa okazja dla Ciebie!

Najkorzystniejszą propozycję ma TaniaKsiazka.pl w cenie 29,45 zł

Przeszukaliśmy dużą ilość sklepów on-line w naszym systemie aby odszukać świetną ofertę dla Ciebie. Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy Elipsa Dom Wydawniczy z kategorii audiobooki kupisz w cenie 29,45 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Wyświetlona cena 29,45 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Audiobooki
  • Elipsa Dom Wydawniczy
  • 9788371518249
  • Elipsa Dom Wydawniczy

Opis Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy

Autorzy tomu (Nie)atrakcyjna epoka? Literatura i PRL postanowili przyjrzeć się procesom, problemom, postaciom, utworom, które, jak powiedziałby Ankersmit, wykazują bezpośredni związek z „charakterem epoki", bowiem istniały w latach 1945–1989, więc dotyczą tamtej epoki, która oficjalnie ma złą prasę, mniej oficjalnie zaś niektórzy wspominają ją z nostalgią, inni z pogardą czy rozgoryczeniem, a badacze zgadzają się, co do tego, że owe lata to dla literatury polskiej czas głębokiego uwikłania w sprawy polityczne, podziału na opcję krajową i emigracyjną, budowania kontr-dyskursu, spod którego potrafi czasem wychynąć dyskurs właściwego dysponenta władzy – imperium wschodniego sąsiada realizującego swoje interesy także w Polsce, wreszcie – czas wypracowywania trafnych do okoliczności sposobów komunikowania się z czytelnikiem.

Ale również czas modernizacyjnego szaleństwa, trochę groteskowy i zwariowany, co próbowały uchwycić w swych programach nawet ówczesne kabarety literackie opisujące PRL-owską rzeczywistość i do czego nawiązuje motyw graficzny autorstwa Romana Cieślewicza na okładce tomu, pochodzący z marcowej edycji magazynu ilustrowanego „Ty i Ja" (1962, nr 3), któremu to magazynowi poświęca uwagę w jednym z rozdziałów książki Justyna Jaworska.

Wspomniana problematyka zasługuje na rozbudowaną syntezę. Tom oferuje zaledwie rekonesans, sygnalizuje ważność pewnych pól badawczych, proponuje inne podejście do tego fragmentu procesu historycznego (vide: propozycja Grażyny Borkowskiej, aby literaturę polską lat 1945–1989 ujmować jako powojenny modernizm).

Książka stanowi świadectwo osobistych zainteresowań literaturoznawców starszej i młodszej generacji, a więc jest również poniekąd opisem opisujących (nie tylko opisywanego). Ich refleksje zostały zaprezentowane w układzie starającym się, w miarę możliwości, zachować chronologię cyklu historycznego.

Nie jest to jedyna zasada grupowania tekstów w tym tomie. Składają się nań zarówno opracowania problemowe, dotykające szerszego przekroju zagadnień (Hanny Gosk Początek. Powojenna rzeczywistość w polskiej prozie lat czterdziestych XX wieku – refleksja o pominięciach i stłumieniach w narracjach prozatorskich czasu wielkiej zmiany, Przemysława Czaplińskiego PRL i sarmatyzm – tekst, w którym rozważana jest specyfika PRL-owskiego wypracowywania wzorów kulturalnego życia), jak i studia szczegółowe poświęcone wybranym aspektom rzeczywistości i literatury tamtego okresu (Jerzego Jarzębskiego rozważania o mowie rzeczy w mrocznej pierwszej połowie lat pięćdziesiątych, Aliny Molisak – o fenomenenie „marcowych" narracji w krajowej prozie polskiej, Andrzeja S.

Kowalczyka – o echach wydarzeń marca 1968 roku w środowisku „Kultury" paryskiej). Autorzy poświęcają uwagę praktykowanym w latach powojennych formom narracji wspierającej dyskurs władzy i zwalczającej czy dekonstruującej jej wizję rzeczywistości (Damiana Strzeszewskiego Funkcjonalizacja motywu budowy.

Pieczętowanie zgody na rzeczywistość…, Jagody Wierzejskiej Miejsce epifanii w retoryce dyskursu antykomunistycznego…, Anny Mach PRL-owskie ready meades Edwarda Redlińskiego). W książce wyraźnie zaznaczają się bloki zagadnień poświęconych politycznej specyfice epoki i postaw ludzi ją współtworzących, lecz też próbom zdystansowania się wobec niej, świadczącym o tym, że dla interpretacji dorobku poszczególnych indywidualności twórczych ramy periodyzacyjne lat 1945–1989 okazują się zbyt wąskie.

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy
Kategoria Audiobooki
Marka Elipsa Dom Wydawniczy
ISBN 9788371518249
Wydawnictwo Elipsa Dom Wydawniczy
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 29,45 zł
Najwyższa cena 29,45 zł
W bazie od 04.10.2021
Data aktualizacji 20.05.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcjonalność monitorowania zmian cen pozwala użytkownikowi na porównanie wartości towaru na przestrzeni czasu.

Na chwilę obecną nie posiadamy danych historycznych dotyczących ceny dla tego produktu. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia.

Recenzje / opinie

Podziel się z nami swoją opinią o tym produkcie! Twoje doświadczenie może pomóc innym kupującym.

Na chwilę obecną brak recenzji Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy. Bądź pierwszym, który dodaje opinię!

Znalezione oferty w bazie

Ceny prezentowanych poniżej ofert dla Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy Elipsa Dom Wydawniczy nie zawierają w sobie ewentualnych kosztów zapakowania i wysyłki Przed zakupem, zorientuj się w prestiżu sklepu i nie zapomnij o możliwości doliczenia innych kosztów. Katalog propozycji cenowych jest stale uaktualniana co jakiś czas, około raz na kilkanaście minut.

  • Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy (w sklepie TaniaKsiazka.pl)

    Nie)ciekawa epoka? literatura i prl Elipsa dom wydawniczy Sklep on-line
    ★★★★★
    29,45 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Audiobooki Elipsa Dom Wydawniczy

Produkty powiązane

Lektury płci. polskie (kon)teksty
Elipsa Dom Wydawniczy

Inne z kategorii Audiobooki

Dokumentacja medyczna w praktyce lekarza dentysty
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
...