Celem pracy jest opis cech strukturalnych (kompozycyjnych), treściowych, stylistycznych i pragmatycznych właściwych zwierzeniu ujmowanemu jako gatunek mowy. W związku z obserwowanymi dziś kulturowo-komunikacyjnymi przemianami, polegającymi na wyzbywaniu się prywatności, a przynajmniej na poszerzaniu (choćby w stosunku do XX wieku) zakresu dzielenia się nią, zwierzenie (odnoszące się właśnie do sfery prywatnej) podlega zauważalnym transformacjom.
Przeprowadzona w pracy analiza ma więc też prowadzić do odpowiedzi na pytanie, czy zwierzenie w sieci to tylko alternacyjna odmiana gatunkowa, którą jednak można traktować jako – osiągalny ze względu na świeże medium – typ wzorca kanonicznego, typ modyfikacji zwierzenia konwencjonalnego, znanego polszczyźnie i polskiej kulturze od dawna, czy może jednak stanowi gatunek osobny – wtórny, jak na przykład e-mail w stosunku do listu klasycznego.
Książka wpisuje się w kierunek badań nad gatunkami wypowiedzi i nad dyskursem prywatności oraz rejestruje przemiany zachodzące we współczesnej komunikacji językowej. Jest to praca wartościowa poznawczo, atrakcyjna pod względem metodologicznym, oparta na bogatym i przeróżnym materiale, transparentnie skonstruowana, napisana wzorową polszczyzną, w sposób zajmujący, spójny i dostępny.
Książka stanowi cenne opracowanie językoznawcze poświęcone nieopisanemu dotąd wysokojakościowi mowy (jego odmianie tradycyjnej i internetowej). Wnioski z przeprowadzonych analiz są wyważone, dojrzałe. Anna Dąbkowska przekonująco dowodzi, iż zwierzenie jako gatunek wypowiedzi to niebanalny przedmiot dociekań lingwistycznych, a wariant wzorca wysokojakościowego wykonywany w sieci zasługuje na dalszą obserwację.