Autorka podejmuje problematykę mającą ważne konsekwencje polityczne, ekonomiczne i społeczne, zarówno w kontekście krajowym, jak także unijnym, nad wyraz istotne w warunkach radykalnych zmian uwarunkowań systemowych lobbingu w Polsce po 2015 roku.
W rozmiarze merytorycznym praca stanowi m.in. Interesujący przyczynek do dyskusji o stanie demokracji w Polsce, w tym niskiej partycypacji interesariuszy społecznych w procesach decyzyjnych, łamania obowiązujących zasad konsultacji, zawłaszczania regulacji lub odstępstw od przezroczystości procesów stanowienia prawa.
konkretnym atutem książki jest jej orientacja empiryczna, osadzająca dobrze działania rodzimych interesariuszy w krajowym i unijnym otoczeniu instytucjonalnym, wraz z dynamiczną analizą ich wzajemnych interakcji.
Stymulujące refleksję nad jakością demokracji i charakterem systemu reprezentacji interesów jest jeszcze m.in. Przedstawienie kryteriów oceny instytucjonalnych mechanizmów lobbingowych czy przeróżnych podejść do analizy skuteczności lobbingu.
Obszar prawa autorskiego jest genialnym przykładem ścierania się racji i interesów jednostkowych i zbiorowych, konieczności zapewnienia dostępu do wiedzy i dóbr kultury przy jednoczesnych gwarancjach zapewnienia dochodów dla twórców.
Zwłaszcza w okresie rewolucji cyfrowej, która zmieniła radykalnie paradygmaty i skalę korzystania z przedmiotów praw autorskich, sam koncept ochrony własności intelektualnej jest bezustannie dyskutowany w kontekście znalezienia nowego modelu ochrony tych praw.
bez dwóch zdań książka ta jest godna polecenia nie tylko dla studentów nauk politycznych, prawnych i nauk o mediach i komunikacji społecznej,zwykle dla decydentów politycznych, podmiotów zaangażowanych w cykl lobbingowy, nie tylko z obszaru ochrony prawno-autorskiej.