Autor pokazuje zróżnicowane aspekty prawnej ochrony rodziny i dziecka w Polsce. Wieloaspektowość i złożoność problematyki ochrony praw rodziny i dziecka sprawia, iż prawo rodzinne uznać należy za najszczególniej podstawową, lecz nie jedyną gałąź prawa, która mieści słuszne w tej mierze regulacje.
głównie pokaźne znaczenie przypisać należy prawu cywilnemu, którego normy, łącznie z normami prawa rodzinnego, tworzą kompleksową całość określającą sytuację prawną osób fizycznych w wymiarze cywilnoprawnym.
Niebagatelną rolę dla ochrony rodziny i dziecka mają ponadto przepisy prawa karnego. Tworzą one system represji, które państwo jest władne uruchomić w razie podjęcia działań skierowanych przeciwko członkom rodziny, a zwłaszcza dziecku, pełniąc w ten sposób funkcję gwarancyjną i odstraszającą.
Coraz pokaźniejsze znaczenie odgrywają wreszcie w sferze ochrony praw rodziny i dziecka, podobnie jak w innych sferach życia społecznego, unormowania międzynarodowoprawne, w tym z obszaru prawa Unii Europejskiej.
Tak szeroko ujęta problematyka ochrony praw rodziny i dziecka, ma w przekonaniu autora monografii odpowiedzieć na pytanie o spójność, logiczność i produktywność podejmowanych przez władze publiczne środków ochrony.
Zdaniem autora do problemu ochrony praw rodziny i dziecka należy podejść w sposób realnie kompleksowy, przy zaimplementowaniu metod badawczych pozwalających na ocenę stanu przepisów prawnych z różnorodnych gałęzi prawa.
Tylko w taki sposób da się wypełnić postulat tworzenia prawa o możliwie największej użyteczności, rozwiązującego w sposób wydajny i odpowiedzialny występujące w praktyce problemy ochrony praw rodziny i dziecka.