Rozważania na temat motywacji wyborczych i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie udzielają poparcia określonym partiom i ugrupowaniom politycznym, nigdy nie tracą na aktualności. Dynamika sytuacji politycznej dostarcza coraz to nowych danych, zezwalających na naukową refleksję w tym zakresie.
Publikacja stanowi zbiór artykułów eksplorujących zjawisko aktywności wyborczej, preferencji politycznych w odniesieniu do wyborów z 2015 roku. Autorzy docierają do nie zawsze obecnych w świadomości społecznej cech socjopsychologicznych wyborców głównych partii, charakteryzują ich orientacje mentalne, osobiste cele i wartości.
wskazane w toku badań charakterystyki wyborców to najistotniejszy walor tej książki. W dodatku odnaleźć tu można teksty odnoszące się do tematyzowania kampanii wyborczej i roli mediów w tej kampanii.
Czytelnik wyszuka tu także wyjaśnienie fenomenu populizmu jako czynnika poparcia wyborczego oraz wyjaśnienie znaczenia kompetencji obywatelskich dla aktywności wyborczej.