Głównym celem wieloautorskiej monografii jest ukazanie przebiegu i konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę w wymiarze strategicznym, gospodarczym i wojskowym. W związku z tym zespół autorów – ekspertów w swoich dziedzinach – przeanalizował ten konflikt uwzględniając powyższe aspekty.
Następnie, uwzględniając szeroki wachlarz zmiennych i czynników, głównie pozakonfliktowych oraz uwarunkowania i złożoność współczesnego świata określone zostały konsekwencje tej wojny. Należy podkreślić, że przeprowadzona analiza dotyczy pierwszego okresu konfliktu – od lutego do listopada 2022 r.
–, a także czasu bezpośrednio poprzedzającego wybuch wojny – od września 2021 r., kiedy obserwowane były pierwsze przygotowania Rosji do agresji, a sporadycznie również wydarzeń po 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski, a od Ukrainy oderwana została część obwodu donieckiego i ługańskiego.
jednocześnie należy zakładać, że konsekwencje wojny oddziaływać będą przez wielu lat. Dodatkowymi celami monografii było wyciągnięcie wniosków z przebiegu konfliktu, a także przedstawienie ewentualnych rekomendacji, najczęściej odnoszących się do modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego.
Choć wojna wciąż trwa, to jednak analiza jej dotychczasowego przebiegu obejmująca ponad 9 miesięcy, pozwala wysunąć istotną liczbę konkluzji i wniosków. Wśród nich znajdują się takie, które mogły wynikać na dodatek z analizy ostatnich konfliktów w Europie i jej otoczeniu.
Jednak duża ich część stanowi swoiste novum, co wynika z wybitnie odmiennego, od wcześniejszych konfliktów zbrojnych, charakteru wojny rosyjsko-ukraińskiej.