Tytułowy problem recenzowanej monografii nabiera szczególnego znaczenia – równocześnie naukowego jak i ergonomicznego. Wynika to z dynamiki przemian w stosunkach międzynarodowych opisywanego obszaru oraz eskalacji trwających sporów i konfliktów posiadających wymiar ponadregionalny.
(…) Autorzy tej niewątpliwie wartościowej pracy, poświęcili uwagę głównie analizie interdyscyplinarnej bezpieczeństwa Azji, zwłaszcza w ujęciu regionalnym. (…) Praca wnosi nowe, istotne wartości do analiz bezpieczeństwa Azji.
Można dojrzeć walory metodologiczne i merytoryczne znaczne z punktu widzenia nauk o bezpieczeństwie. Z recenzji wydawniczej prof WAT dr. Hab. Jerzego Zalewskiego Praca poświęcona jest wybranym, aktualnym problemom bezpieczeństwa Azji, postrzeganego z perspektywy równocześnie narodowej jak i międzynarodowej.
(…) Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw, jest dość szczególna – bowiem jest wartością, której osiągnięcie stanowi powinność elementarną, stojącą ponad różnorakimi ekonomicznymi, historycznymi i kulturowymi przejawami aktywności społecznej.
Autorzy tej z pewnością wartościowej pracy, uwagę swoją poświęcili najróżniejszym aspektom bezpieczeństwa Azji, podkreślając rozmiar polityczny, militarny, ekonomiczny i naturalny. Z recenzji wydawniczej prof.
dr. Hab. Józefa Tymanowskiego