Buddyzm jest koncepcją religijną i filozoficzną, której zwolennicy czy wyznawcy dominują w takich krajach kontynentu azjatyckiego jak Birma, Laos, Tajlandia, Bhutan, Kambodża czy Sri Lanka. Mnóstwo osób związanych z tym systemem filozoficznym zamieszkuje Japonię, Chiny, Nepal, Koreę Południową, Wietnam, Mongolię czy Malezję.
Narodził się w Indiach, jednak ilość jego wyznawców w tym kraju jest niewielka. Szacuje się, iż na świecie mieszka około 600 milionów osób czujących związek z szeroko rozumianym buddyzmem1. Od kilkudziesięciu lat koncepcje związane z nauczaniem Buddy stają się coraz bardziej modne w kręgu cywilizacji euroatlantyckiej, w społeczeństwach poprzez mnóstwo wieków odwołujących się do nauki Jezusa Chrystusa.
Dość wspomnieć, iż szacuje się, że na kontynencie europejskim, mieszka około 3 mln wyznawców tej doktryny, na ogół w Federacji Rosyjskiej, Francji i Niemczech2. Sporo części nauki – filozofii buddyjskiej była i jest nadal obecna w filozofii europejskiej, a także w refleksji religijnej chrześcijaństwa.