Znakiem czasu końca XX i początku XXI wieku – epoki globalizacji, jest zanik granic jednocześnie w sferze geograficznej, technicznej, kulturowej jak i informacyjnej. Niestety, oprócz wielu istniejących zdecydowanie korzyści tej transformacji, pojawiło się szereg zagrożeń.
Są one bezpośrednio pokłosiem uzależnienia człowieka żyjącego w dzisiejszej rzeczywistości od globalnych systemów informatycznych. Proponowana publikacja stanowi zbiór artykułów odnoszących się do problemu bezpieczeństwa typowego dla XXI wieku, wynikającego z rozwoju technicznego – cyberprzestrzeni.
Umieszczone w tomie II artykuły są konsekwencją debaty naukowej, która odbyła się w kwietniu 2013 roku, z inicjatywy władz i pracowników Wydziału Studiów Społecznych w Gdańsku, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.
IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Edukacja dla bezpieczeństwa. Wyzwania i zagrożenia w XXI wieku. Militarne i niemilitarne paradygmaty bezpieczeństwa" była kontynuacją corocznych spotkań, specjalistów zajmujących się problemem zarówno od strony teoretycznej, jak i funkcjonalnej.
podczas trzech dni obrad uczestnicy konferencji zajmowali się problematyką bezpieczeństwa w wielu płaszczyznach. Niniejszy tom posiada artykuły, które odnosiły się do omawianej problematyki w kwestii działalności i wpływu środków masowego przekazu, cyberprzestrzeni, a także problemów jednostki w XXI wieku.
W rozdziale I zatytułowanym Wybrane aspekty bezpieczeństwa człowieka w XXI wieku odnaleźć można teksty dotyczące istoty więzi społecznych, poczucia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży i społecznych kontekstów bezpieczeństwa.
Kolejny podrozdział odnosi się do problematyki cyberprzestrzeni, jako płaszczyzny budującej współczesne zagrożenia, jednocześnie w aspekcie globalnym, jak i jednostkowym. Trzeci podrozdział przybliży czytelnikowi problematykę bezpieczeństwa w kwestii działalności współczesnych mediów i ich oddziaływania na bezpieczeństwo człowieka.