Postawy ludzi wobec problematyki bezpieczeństwa rozumianego jako stan, sytuacja bądź cykl determinowane są ich wrażliwością, wiedzą oraz skłonnością do podporządkowania się obowiązującym w tej sferze zasadom.
Zdolność jednostek oraz organizacji do zapewnienia sobie bezpieczeństwa jest pochodną świadomości znaczenia umiejętnego traktowania: wyzwań, zagrożeń i ryzyk ich wystąpienia, a także wykorzystania szans w celu niezakłóconego istnienia i słusznego rozwoju ludzkości.
Kultura bezpieczeństwa bezpośrednio integruje się ze sposobem i stylem osiągania oczekiwanego poziomu harmonijnego funkcjonowania społeczeństwa występującego nie tylko w roli adresata,dodatkowo kreatora bezpieczeństwa.
Oparta na środowiskowym systemie wartości oraz powszechnie cenionej za pozytywną ideologii aktywność człowieka, znamionująca się rozważną dbałością o swój los, sprzyja osiąganiu pożądanej, wysokiej jakości kultury bezpieczeństwa.
Poziom kultury bezpieczeństwa ulega przeobrażeniom proporcjonalnie do zmian zachodzących w naszym otoczeniu i naszych zdolności podejmowania słusznych działań zaradczych. Kultura bezpieczeństwa musi być stale doskonalona poprzez kształtowanie oczekiwanych postaw w zakresie: rozumienia bezpieczeństwa i jego znaczenia dla społeczeństwa, obiektywizowania ocen, troski o przyszłość i skłonności do poświęceń (ponoszenie kosztów, ograniczenia praw i wolności).
Rozwijać należy w dodatku umiejętności przeciwdziałania, zgodnie z obowiązującymi zasadami progresywnania i przepisami prawa, negatywnym zjawiskom występującym przed, podczas i po zdarzeniach naruszających bezpieczeństwo.
istotna jest także empatia, a także zdolność do współdziałania w różnorodnych środowiskach na rzecz dobra wspólnego. Osiągnięciom tych wartości z całą pewnością sprzyja dokładna edukacja, wymiana profesjonalnych doświadczeń i tworzenie zbiorów korzystnych praktyk.
Prezentowana monografia składa się z czterech rozdziałów, w których przedstawiono wyniki badań wielu aspektów fenomenu bezpieczeństwa, przeprowadzonych w oparciu o metodologiczne i merytoryczne oczekiwania rozmaitych nauk i profesjonalnych podejść do kwestii kultury bezpieczeństwa.
Niniejsze dzieła zebrane usystematyzowano według rzeczowych kryteriów teoretycznej, a także funkcjonalnej oraz obecnej i perspektywicznej możliwości ich użycia.