W XXI wieku jesteśmy świadkami zmian zachodzących w sferze zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Poza nielicznymi obszarami naszego Globu, na których dochodzi do bezpośrednich działań wojennych, większość mieszkańców kuli ziemskiej żyje w pokoju i spokoju.
Nie oznacza to, że wolni są oni od innych zagrożeń. Zmiany klimatyczne (i ich konsekwencje), nowe, nieznane wcześniej epidemie chorób, niekonwencjonalne rodzaje żywności, lekomania – to tylko nieliczne z nietradycyjnych przykładów zagrożeń życia i zdrowia człowieka w XXI w.
Współczesne społeczeństwo – w większości - żyje zgodnie z zasadą panem et circenses. Wielki boom przeżywają wszystkiego typu imprezy masowe: masowe imprezy sportowe, imprezy masowe artystyczno-rozrywkowe.
Tego typu zgromadzenia szerokiej ilości osób przebywających na niewielkim obszarze są nieskomplikowanym celem dla wszystkiego rodzaju zamachów terrorystycznych i bioterrorystycznych. Uczestnicy IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Edukacja dla bezpieczeństwa.
Wyzwania i zagrożenia w XXI wieku. Militarne i niemilitarne paradygmaty bezpieczeństwa", wygłoszonymi referatami potwierdzili zasadność odnoszenia się do bezpieczeństwa człowieka w sposób szczególnie wielki.
Poza militarnymi i niemilitarnymi aspektami bezpieczeństwa, bezpieczeństwo człowieka w znacznym stopniu zależy m.in. Od jego elementarnego wykształcenia, od ilości i jakości dostarczanych mu informacji, od możliwości i sposobu zorganizowania i spędzania tzw.
czasu wolnego.