Przemiany demokratyczne, jakie miały miejsce w Europie Środkowo- -Wschodniej na przełomie lat 80. I 90. XX stulecia, wpłynęły istotnie na oblicze nie tylko regionu, ale i świata, oddziałując na porządek wewnętrzny każdego z państw bloku wschodniego z jednej strony oraz kończąc zimnowojenny podział świata z drugiej.
Demokratyzacja w rejonie środkowoeuropejskim doprowadziła tym samym do fundamentalnych i wieloaspektowych przeobrażeń politycznych, gospodarczych oraz społecznych, redefiniując cele polityki państw europejskich i pozaeuropejskich, zmieniając dynamikę i kierunki relacji na arenie międzynarodowej, prowadząc do powstania nowych graczy politycznych, przekształcając sferę świadomościową społeczeństw i wywierając wpływ w obszarze zarówno nadziei, jak i obaw w odniesieniu do wyzwań przyszłości.
Znaczenie przemian demokratycznych Europy Środkowo-Wschodniej w rozmiarze jednostkowym i zbiorowym jest w związku z tym niepodważalne. Nic więc dziwnego, iż zagadnienie demokratyzacji stało się przedmiotem rozważań licznych badaczy, których prace znalazły swoje miejsce wśród najszczególniej poważanych pozycji polskiej i światowej literatury politologicznej, historycznej, ekonomicznej oraz socjologicznej.