W książce omówiony został niewiele znaczący ruch gnostyczny działający w III Rzeczpospolitej, który prowadzi aktywną działalność popularyzatorską. Warto przeanalizować działania Różokrzyżowców, ponieważ reprezentowane przez nich idee w kwestiach teologicznych i filozoficznych są wyjątkowo ciekawe.
Faktem jest na dodatek, że tematyka związana z Różokrzyżowcami budzi wśród pewnej części społeczeństwa sporo emocji, wynikających z obaw związanych z pojawieniem się nowych, nieznanych ogółowi idei. Zarzuca się też Różokrzyżowcom działalność o charakterze „tajnym", posiadającym na celu wpływanie w sposób nieformalny, dyskretny na kształtowanie stosunków społecznych, politycznych czy religijnych.
Istnieje jeszcze jeden, ważny dla Autora, powód podjęcia badań – biorąc pod uwagę liczba przeróżnego rodzaju ruchów religijnych w III Rzeczpospolitej, uznał, iż należy, w sposób kronikarski, „zachować pamięć" o działalności jednego z nich.
Ma to rozmiar związany nie tylko z aspektem religijnym,na dodatek najnowszą historią Polski. Opis stanowi fragment wstępu